FZŚ w Polsce

Zakon w Polsce

Kanon 303 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983r. brzmi: "Stowarzyszenia, których członkowie, żyjąc w świecie uczestniczą w duchu jakiegoś instytutu zakonnego, pod wyższym kierownictwem tegoż instytutu prowadzą życie apostolskie i zdążają do chrześcijańskiej doskonałości, nazywają się trzecimi zakonami lub otrzymują inną odpowiednią nazwę". Kanon ten jest prawomocny także do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, który historycznie jest Trzecim Zakonem Franciszkańskim. Franciszkański Zakon Świeckich w Rodzinie Franciszkańskiej jest autonomiczny, kieruje się prawem własnym i posiada dokumenty.

Reguła FZŚ

W 1221r. ukazał się dokument o nazwie Memoriale propositi zawierający wskazania dotyczące sposobu życia Braci i Sióstr od Pokuty mieszkających we własnych domach. Własną Regułę zawartą w konsty­tucji Supra montem papieża Mikołaja IV tercjarze franciszkańscy otrzy­mali 18 VIII 1289r. Zawierała ona nieco zmodyfikowane przepisy zawarte w Memoriale. Następnym aktem była wydana 30.05.1883r. przez Leona XIII konstytucja Miserkors Dei Filius, która zawierała dostosowaną do nowych czasów Regułę III Zakonu. 24 czerwca 1978r. przez papieża Pawła VI zatwierdzona została listem apostolskim Seraphicus Patriarcha posoborowa Reguła, gdzie jako oficjalną przyjęto nazwę Franciszkański Zakon Świeckich.

Konstytucje Generalne FZŚ

Uchwalone zostały przez Kapitułę Międzynarodową FZŚ i zatwier­dzone 8 XII 2000r. przez Kongregację Instytutów Życia Konsekrowa­nego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Polska wersja posiada apro­batę Rady Międzynarodowej FZŚ z 4 X 2001r.

Statut Narodowy FZŚ w Polsce

Uchwalony przez Kapitułę Narodową FZŚ w Polsce otrzymał apro­batę Rady Międzynarodowej
13 XI 2002r.

Rytuał FZŚ

Posiada aprobatę Kongregacji Sakramentów i Kultu Bożego z 9 III 1984r. Poprawiona wersja w języku polskim ukazała się dru­kiem w 2001r.

Statut Asystencji Duchowej i Duszpasterskiej przy FZŚ

Zatwierdzony został 25 II 2002r. przez Konferencję Ministrów Generalnych Pierwszego Zakonu i TOR, a w wersji polskiej opubliko­wany w 2003r. Specyficznym elementem wyróżniającym Trzeci Zakon Francisz­kański spośród innych stowarzyszeń świeckich jest życie według duchowej tradycji Rodziny Franciszkańskiej, z którą jest związany. Szczególną rolę odgrywa tu duchowość Założyciela, której tercjarze są świeckim reprezentantem i jej świeckim dopełnieniem.

Duchowość franciszkańska

Życie ewangeliczne jest istotą franciszkanizmu. Uczestniczą w nim świeccy oraz księża diecezjalni, którzy „powołani przez Ducha Świętego, zobowiązują się przez profesję żyć Ewangelią na sposób św. Franciszka w swoim stanie, zachowując Regułę zatwierdzoną przez Kościół'' (Reg 1). W wymiarze świeckim, biorąc udział w kapłańskim, prorockim i królew­skim urzędzie Chrystusa, realizują swoje posłannictwo w Kościele i świecie, dążą do chrześcijańskiej doskonałości i prowadzą życie apostolskie.

Życie apostolskie

We Franciszkańskim Zakonie Świeckich powołanie wiernych wypływa­jące z faktu chrztu świętego otrzymuje nowy wymiar wynikający z ich przynależności. W swojej istocie apostolat tercjarzy świeckich czy duchownych ukształtowany jest w duchu instytutu zakonnego i dotyczy apostolatu dawa­nia świadectwa życiem oraz czynnego zaangażowania się w życie Kościoła.

Dążenie do doskonałości chrześcijańskiej

Powszechne wezwanie do świętości i doskonałości tercjarze urzeczy­wistniają poprzez udział w życiu i duchowości Franciszkańskiej Rodziny, zgodnie z osobistym powołaniem oraz otrzymanym charyzmatem.

Opieka duchowa

Pełni ją Pierwszy Zakon Franciszkański oraz Trzeci Zakon Regularny poprzez wyższe kierownictwo, którego zadaniem jest czuwanie nad ich łącznością z Kościołem i Rodziną Franciszkańską, wiernością nauce Kościoła, wiernością franciszkańskiemu charyzmatowi oraz służba bra­terska dla ożywienia duchowego i apostolskiego wspólnot FZŚ.

Kto może należeć do FZŚ

Należeć mogą wszyscy praktykujący katolicy, ochrzczeni, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. A więc osoby świeckie pełnoletnie - kobiety i mężczyźni - żyjące w związkach sakramentalnych lub samotne oraz duchowni diecezjalni: diakoni, kapłani i biskupi. Warunkiem jest życie w łączności z Kościołem, dobra opinia moralna oraz okazywanie wyraźnych oznak powołania.

Struktura FZŚ w Polsce i w świecie

W Polsce jest ok. 17 tysięcy Franciszkanów Świeckich w 500 Wspólnotach miejscowych, podzielonych według struktur Kościoła w Polsce na 15 Regionów. Każda ze Wspólnot na poszczególnych szcze­blach jest animowana i kierowana przez radę wybieraną w tajnym głosowaniu podczas kapituły. Wspólnoty narodowe łączą się we Wspólnocie Międzynarodowej, która ma swoją Radę Generalną z siedzibą w Rzymie. FZŚ w świecie liczy ok. 450 tysięcy franciszkanów świeckich.

Święci i błogosławieni

Według dostępnych źródeł Kościół wyniósł na ołtarze około 150 osób, pochodzących z szeregów Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego, a ponad 60 osób zmarło w opinii świętości i toczy się ich proces beaty­fikacyjny. Wśród jego przedstawicieli wyniesionych na ołtarze są ludzie wszystkich stanów - papieże: św. Pius X, bł. Jan XXIII; królowie: św. Ludwik, św. Ferdynand; królowe: św. Elżbieta Węgierska, św. Elżbieta Portugalska; kapłani: św. Jan Vianney; wyznawcy: św. Roch, bł. Raj­mund Lullus; uczony i misjonarz: bł. Luchezjusz; św. Albert Chmie­lowski: artysta malarz; dziewice: św. Róża z Viterbo, św. Aniela Merici, bł. Aniela z Foligno; inne jak św. Katarzyna Genueńska, św. Małgorzata z Kortony. W Polsce zasłynęli świętością życia: Zuzanna Amendówna w XVII w. - fundatorka klasztoru Braci Mniejszych i kościoła św. Kazimierza w Krakowie, Prymas Tysiąclecia Stefan kardynał Wyszyński, św. Józef Sebastian Pelczar biskup, bł. Aniela Salawa.
Więcej informacji na stronie - Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce